Srdcia v pohybe 2024

Danko Baran

Zdieľaj článok

Ahojte,
volám sa Daniel a som 10-ročný chlapec, ktorý navštevuje základnú školu s pomocou asistenta. Narodil som sa predčasne kvôli srdcovému zlyhávaniu. Hneď po narodení ma previezli do detského kardiocentra v Bratislave, kde mi diagnostikovali viacero ochorení srdca, vrátane subaortálnej stenózy, resekcie membrány, komorovej extrasystólie a šelestu. V nemocnici som strávil až 7 týždňov bez rodičov a následne som musel podstúpiť operáciu srdca. Kvôli tomu sme každý týždeň cestovali do Bratislavy po dobu jedného roka.
Tieto problémy zanechali svoje následky a mám aj diagnózu DMO (detská mozgová obrna). Nasledovali ďalšie závažné rozhodnutia, rehabilitácie, cvičenia a cestovanie za nimi. Začal som chodiť, ale moja chôdza bola nestabilná a chodiť som mohol len na špičkách. Prešiel som len pár metrov a už som nevládal. Pomoc sme našli v žilinskej nemocnici, kde som vo štyroch rokoch podstúpil operáciu achillových šliach. Po určitom čase nastal regres a odvtedy musím intenzívne rehabilitovať.
Napriek všetkému mám chuť bojovať ďalej a pravidelne cvičiť. Ďakujem vám za podporu a teším sa, že ešte stále existujú ľudia, ktorí pomáhajú a robia zo sveta krajšie miesto pre všetkých.
S pozdravom,
Daniel, mamka a tatko.

Luka Klokoč
Zuzka Schutzová