Skialp

Skialpinistická nádielka

Zdieľaj článok

Športu ZDAR, prinášame menší skialpový súhrn víkendu. Cez víkend sa nepretekalo len v Dubaji na piesku, ale aj na Štrbskom plese na snehu. V akcií sme mali dve skialpové nádeje  Janči Matava a Kristína Jankurová a veru v konkurencií sa nestratili. Janči si v sobotnom vertikal šprinte vybojoval prvé miesto  a Kika to dala hneď vo svojom 2 preteku na 2. miesto  Pretekalo sa aj v nedeľu, kde sa zúčastnil už len Janči a v tvrdej slovenskej konkurencií sa tiež nestratil a skončil tesne pred finále na skvelom 7. mieste. A ako to prebiehalo z pohľadu pretekárov?

Kika: Musím povedať, že išlo o moje 2. skialpinistické preteky vôbec. Boli to len síce amatérske preteky, ale keď sa na štart postavil sám Ján Matava, tak sa z amatérskych pretekoch stáli profi preteky . Keďže sme si povedali, že chceme byť v prvej trojke, tak sme to tak začali aj smerovať. Trasu som veľmi dobre poznala, tak som si povedala, kedy nevyhrať keď nie teraz. Vedela som čo ma čaká, rýchly štart, potom rýchle šúchanie nohami, strhnutie pásov a davaj ho dole. Zjazd bol trošku náročnejší, kde tu nebolo vidno hopku, takže menšie zaváhanie, ale do cieľa to bolo len kúsok. Nasledovala eufória z dosiahnutého výsledku. Skialpu sa venujem len rekreačne a tuším 4.sezónu, tak sa teším z úspechu. V budúcnosti by som chcela absolvovať technicky náročnejšie preteky, tak uvidíme ako sa mi bude dariť.

Janči: Vertikalu na Solisko sa zúčastnilo približne 60 pretekárov, podmienky po 6. rokoch tiež priali normálnemu pretekaniu a netrebalo bojovať pri -16 stupňoch v hmle a v silnom vetre. Vyštartoval som v prvej línii a hneď si urobil náskok pred pretekármi. Približne v polovici trate ma dostihol druhý pretekár, keďže sa išlo chvíľu po rovine a tieto pasáže mi robia veľké problémy musel som si dávať pozor aby ma nepredbehol. Hneď ako sa terén začal dvíhať, urobil som si zase náskok, ktorý som si strážil až ku chate pod Soliskom, odkiaľ som sa už len pustil dole na lyžiach po rozbitej zjazdovke v 85km/h rýchlosti. Vyhral som s náskokom 42 sekúnd.
Hneď na druhý deň ráno som sa zúčastnil Slovenského pohára v šprintoch na Štrbskom plese. Plne nabitá slovenská štartovacia listina naznačovala kvalitné výkony. Z klasifikácie som prekvapujúco postúpil z druhého miesta. Vo štvrťfinále sme nastúpili vedľa seba 6 pretekári, kde traja vypadli a traja postupovali do semifinále. Podarilo sa mi prísť do cieľa 1. a tak som za 15 minút stál s ďalšou šestkou v semifinále. Žiaľ v semifinále som urobil zbytočnú chybu ktorá ma vyradila z bojov vo finále a tak som skončil na 7. mieste celkovo. Boli to moje prvé šprinty a navyše v silnej konkurencií, takže s výsledkom som nadmieru spokojný

Tags: Ján Matava, Kristína Jankurová