Srdcia v pohybe 2023

Laura Vnenčáková

Zdieľaj článok

Príbeh Laury začal pred 8 rokmi, keď sa v jej živote zrazu objavili komplikácie. Hoci na začiatku všetko vyzeralo veľmi sľubne a celá rodina bola plná očakávaní zdravého dieťatka, počas pôrodu sa pravdepodobne stalo niečo nečakané a Laura utrpela trvalé poškodenie mozgu. Odvtedy musí Laura čeliť mnohým diagnózam. Hneď po narodení sa zlé správy o jej zdravotnom stave rýchlo množili: absencia sacieho a prehĺtacieho reflexu, poškodenie zraku a sluchu, epilepsia a detská mozgová obrna.

Laura je nútená prijímať potravu cez PEG-sondu, ktorá je priamo zavedená do žalúdka. Kvôli problémom s dýchaním musela podstúpiť tracheostómiu, aby mohla mať prístup k dychovým cestám. Jej rodičia musia denne odstraňovať nahromadenú hlienovú hmotu pomocou špeciálnej odsávačky. Laura vyžaduje nepretržitú starostlivosť 24 hodín denne a jej rodina musí používať špeciálne zdravotnícke materiály a pomôcky.

Laura potrebuje intenzívnu rehabilitáciu a denne cvičenia, aby sa zabránilo skracovaniu svalov a šliach a predovšetkým aby sa posilnila jej telesná schránka a umožnilo jej aspoň čiastočne sedieť. Jej vývoj je pomalší v porovnaní so zdravými deťmi a je viditeľné, že zaostáva v psychomotorickom vývoji. Napriek všetkým problémom Laura bojuje s veľkou odvahou a jej rodičia s láskou a obetavosťou pracujú na tom, aby jej život bol každým dňom trochu lepší.

Viac info: https://pretekarys.sk/srdcia-v-pohybe/
#pretekarys #srdciavpohybe #beh #kracamespolu #spisskabela

1. ročník Srdcia v pohybe prekonal očakávania
Ondrej a Sárka Koščákovi