KrossSrdcia v pohybe

1. ročník Srdcia v pohybe prekonal očakávania

Zdieľaj článok

Prvý ročník akcie „Srdcia v pohybe“ sa zapísal do histórie krásnymi farbami. Miestom konania bol Beliansky rybník, kde sa počas dňa zhromaždili stovky ľudí rôznych vekových kategórií, pričom všetci mali jediný cieľ – podporiť inak obdarené detičky z neziskovej organizácie Kráčame spolu. Pomáhalo sa najmä  pohybom, vďaka štedrosti sponzorov, ktorí nám zagarantovali čiastku 1€ za každý úspešne zabehnutý, alebo odchodený 1km okruh. Do behu sa zapojili deti, tehotné mamičky, i menej zdraví, ale o to viac namotivovaní jedinci, ktorí absolvovali nejeden okruh o barlách, alebo na invalidnom vozíku. Bol to deň plný emócií, nadšenia a úsmevov, kedy sa dokázala spojiť komunita ľudí všetkých vekových kategórií, aby behali za tých, ktorí behať nemôžu.

Ako to celé prebiehalo?
Po príchode na miesto podujatia, Beliansky rybník, sme pre každého registrovaného účastníka pripravili náramok. Nielenže bol symbolom jeho účasti, ale bol aj lístkom do občerstvovacích zastávok a tomboly. Štartovné sa nevyberalo, namiesto toho sme sa rozhodli dať možnosť všetkým, bez ohľadu na finančné možnosti. Kto sa cítil mohol pomôcť aj dobrovoľným príspevkom.

Po každom kole si účastníci zakaždým v polovici trati vyzdvihli sklenenú guličku, s ktorou následne museli odbehnúť zvyšnú časť kola a zahodiť ju do priehľadného tubusu, ktorý sa nachádzal na začiatku trate. Tieto guličky boli farebne odlíšené a predstavovali vekovú kategóriu účastníkov. Farebné odlíšenie malo za cieľ len jediné – farebne vyjadriť príslušnosť všetkých vekových skupín prostredníctvom „vekovej mapy“, ktorá vznikala v tubuse.

Každým odbehnutým kolom sa zvyšoval počet guličiek v tubuse, čo znamenalo, že sa aj zvyšovala vybehaná suma, ktorú sme vyzbierali pre naši malých hrdinov. Za každú guličku sme získali 1€ od nášho generálneho sponzora Petroltrans. Keď bežci s úsmevom na tvári za každým absolvovaným kolom hodili guličku do tubusu, vedeli sme, že model pomoci prostredníctvom pohybu naozaj funguje.

Veľmi pekným momentom bolo sledovať deti, ktoré zabehli neuveriteľných 21 kôl. Alebo príbeh mamy, ktorá prišla skoro ráno, naliehala pri registrácií, že chce 2 náramky pretože beží aj za dcéru, ktorá je práve v pôrodnici. Táto mama zabehla 7 kôl medzi prvými a obdržala medailu a utekala za dcérkou do nemocnice. Ďalším dojemným momentom bolo sledovať staršieho pána ktorý bol po operácií a výmene bedrového kĺbu, alebo najstaršiu 83 ročnú účastníčku behu.

Bežcom a aj nebežcom pripomínali fotografie detičiek, ktoré boli umiestnené okolo celého rybníka myšlienku, prečo tu vlastne prišli. Motivačné slová ako napríklad Luku:
Ďakujem, že bežíš za mňa. Možno už o rok pobežím s tebou!

Alebo Laurikin: „ja bežať nemôžem, ale ďakujem, že to robíš pre mňa a mojich rodičov“ pomáhali aj samotným bežcom dostať zo seba maximum i keď už nevládali.

Najviac okruhov odbehol Róbert Furman, ktorý si tým vyslúžil titul „Belianská legenda“. Zabehol neuveriteľných 100 kôl! Slavomír Galovič zaostal len málinko a s počtom 93 kôl sa umiestnil na druhom mieste, Martin Scholc a Andrea Zelinová sa podelili o tretie miesto s počtom 90 kôl.

V rýchlostnej súťaži s názvom „Belianska Puma“ si najrýchlejšie kolo zabehol František Stanek, len pár stotín za ním skončil Daniel Blaško. Michal Jurčo si dobehol po krásne tretie miesto.

V ženskej kategórií po tvrdom zápase plnom odhodlania a sily, Kristína Michliková prešla cieľovou čiarou ako prvá. Tesne za ňou skončila Inga Kántorová na druhom mieste a tretiu priečku obsadila Lýdia Ziburová.

Poďakovanie patrí všetkým bežcom, ktorí prišli podporiť detičky z Kráčame spolu. Srdečná vďaka patrí nášmu generálnemu sponzorovi Petroltrans a našim hlavným partnerom občerstvenia Hossa Familly, KLD, Marko Tatry, La Lorraine, McCain a Poľana. Srdečná vďaka patrí aj našich ďalším sponzorom, ktorí nám pomohli či už finančne, vecne, alebo tombolou. Bez vašej podpory by sme nemohli dosiahnuť tak úžasné výsledky. Ste jednoducho najlepší! Zapálili ste sa pre myšlienku ako fakle 🙂

Sumár
Spoločne sme zabehli neuveriteľných 5820 kôl/km! Šialené číslo, ktoré prekonalo naše najoptimistickejšie predpoklady. Spolu nás bolo 1050 registrovaných bežcov. Detičkám sme pomohli sumou 10 000€.

Sme nesmierne radi, že naša myšlienka nadchla aj niektoré ubytovacie zariadenia a aj vďaka nim si každá rodinka s postihnutými detičkami môže dopriať víkendový pobyt. Chcel by som sa poďakovať spoločnostiam Myaplend, Hotel Sova, IgloBros, Penzión Šafrán a Vila Kosodrevina za ich veľkorysosť a podporu. Aj vďaka nim sme dokázali zabezpečiť pobyty pre každú rodinu a tiež jeden spoločný pobyt pre všetky rodiny. Sme veľmi vďační, že ste prispeli k obnoveniu energie týchto rodín a umožnili im nezabudnuteľné zážitky v krásnom prostredí.

Ďakujem všetkým dobrovoľníkom, ktorí s nami strávili celý deň a pomohli nám zabezpečiť hladký priebeh podujatia. Vaša neúnavná práca a odhodlanie boli neoceniteľné. Špeciálna vďaka patrí Faceclubu, ktorý sa postaral o zábavu pre najmenších.

 Vieme, že nie všetko bolo úplne 100%, ale vy ste boli tak úžasní, že aj keby sme uvarili sladký guláš, povedali by ste nám, že bol vynikajúci! Áno, takáto atmosféra tam bola a za to vám z celého srdca ďakujeme. Práve tieto momenty nám ukázali, že rozhodnutie zorganizovať „Srdcia v pohybe“ malo zmysel a preto už teraz sme s celým tímom PretekaRYS rozhodnutí pokračovať!

Malá iskra dokáže zapáliť celý les! S vašou podporou, odhodlaním a srdcom pre dobrú vec sme spoločne dokázali zapáliť oheň solidarity a pomoci. Ste dôkazom toho, že keď sa spojíme, môžeme dosiahnuť veľké veci a priniesť pozitívnu zmenu do sveta.

„Srdcia v pohybe“ nebolo len o bežaní, ale o spoločenstve, solidarite a sile ľudského ducha. Bol to deň plný emócií, úsmevov a nadšenia, kedy sme dokázali spojiť ľudí rôznych vekových skupín s jedným cieľom – pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Ďakujeme, že ste boli súčasťou tohto úžasného dňa a už teraz sa tešíme na pokračovanie.

ĎAKUJEME

Ďakujeme našim sponzorom, bez ktorých by sme toto úžasné podujatie jednoducho nedokázali uskutočniť. Ste jednoducho najlepší!

FOTOGALÉRIA

Od Tatier k Dunaju alebo zážitok, ktorý sa dá krájať
Laura Vnenčáková