Cestné behy

Od Tatier k Dunaju alebo zážitok, ktorý sa dá krájať

Zdieľaj článok

🏃‍♂️345 km je tá porcia, ktorú treba nakrájať pre 12 bežcov a každému to prekrojiť ešte na zhruba tri rovnaké úseky. Znie to komplikovane, ale princíp je jednoduchý. Dostaneš „štafetový kolík“, a la GPS tracker, odbehneš si svoj úsek, podáš ho kamošovi po tebe, ten ho dá ďalšiemu a tak ďalej až sa vystriedate všetci dvanásti. Potom ešte 2x zopakovať v rovnakom poradí a si v Bratislave, ležíš si na trávniku, nevládzeš nič, len popíjať zaslúžené pivko po prebdenej noci a 26 hodinách zážitkov.
Medzitým tri krát zablúdiš autom, pár krát zle odbočíš, zabehneš si mega parádny nočný úsek, kde si len ty, pouličné lampy alebo nemá príroda a sem tam nejaké auto, poprípade sa ti niekde v diaľke mihne svetlo z čelovky rovnakého blázna ako si ty. Potom si dáš úsek, keď je vonku 34 v tieni, ale ty si o tieni počul iba z rozprávania iných, lebo na tvojom úseku najväčší objekt, ktorý vie vrhnúť tieň je slnečnica v poli. A potom máš úsek o 6 ráno, keď je konečne super počasie, ale ty si akosi zabudol zaspať a ledva nohami preplietaš, aby si sa dostavil na štart. Ale to vôbec nevadí, lebo to robíš pre tím, a ten pocit ti nedovolí odfláknuť ani jeden meter tvojho behu. O všetkých týchto veciach ti vieme rozprávať, ale nie je to ono. To si musíš zažiť, aby si pochopil o čo ide.
🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️
Na začiatku bola myšlienka, ktorá sa po pár rokoch pretavila do zaplateného štartovného na Od Tatier k Dunaju a 12 členov Pretekarys, ktorí sa zaprisahali, že idú do toho. Čas, zranenia a pracovné povinnosti ukázali, že nie všetci sú hodní tohto zážitku, tak nastalo hľadanie zvyšku „vyvolených“. Nakoniec všetko dobre klaplo a 19.8.2023 o 13:00 sme stáli v Jasnej na štarte 12 pretekári, 1 šofér a dve autá. V tejto zostave sme chceli a nakoniec aj dorazili do Bratislavy. Cesta tam však nebola jednoduchá. Bol to boj na trati, boj s časom, boj s počasím, boj s tmou, boj s naháňaním sekúnd, boj so spánkom, resp. nespaním. Ale aby sa nepovedalo, že sme len bojovali, hlavne sme sa bavili všetkým okolo a nasávali atmosféru celého zážitku.
🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️
SPOLUPRÁCA, je pojem, ktorý nás sprevádzal týmto dobrodružstvom. Všetky odovzdávky bolo potrebné do detailov naplánovať, aby sme nestrácali žiadne sekundy nazvyš. Odviezť parťáka z druhého auta, pomôcť kolegovi ak mal problémy, nachystať občerstvenie kamarátovi, ktorý práve dobehol, ale nemá čas ani vydýchnuť, lebo už sedíte v aute a uháňate na ďalšiu odovzdávku.
Ďalší charakteristický pojem pre nás je TÍMOVÝ DUCH, ktorý panoval v oboch autách. Miestami sa menil na TÍMOVÝ VZDUCH, ktorý sa dal taktiež krájať, ale ako sa vraví, človek si časom zvykne na všetko.
A na záver DOBRÁ NÁLADA, ktorú napodiv nespôsobovala žiadna zakázaná látka, ale endorfíny vyplavené počas pekelne nastaveného tempa, stekajúce až na asfaltku a lepiace sa po celom tele.
🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️
Ale poďme teda k výsledkom. Štart sme mali o 13:00 v Jasnej a o 25 hodín 59 minút a 59 sekúnd sme pretínali cieľovú pásku pri Dunaji. Prvá účasť na takomto podujatí nám nakoniec vyniesla mega nečakané a prekvapujúce 5. miesto zo 169 štafiet v cieli a 4. miesto v kategórií!!! Keď všetci chcú, tak sa to dá a toto je dôkazom tohto tvrdenia.
🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️
Poďakovať by som chcel zároveň aj každému kúsku tejto Pretekarys skladačky. Chalanom, ktorí sa priamo zúčastnili: Miroslav Jurčo, Maroš Scholtz, John Graham, Filip Šperka, Marek Šperka, Martin Zapalač, Filip Kubík, Miro Novák, Boris Ryban, Adam Kobela, Janik Nebus a Miloš Ryban
A samozrejme všetkým, ktorí nám k splneniu tohto sna hocijako pomohli a podporovali nás pred a počas pretekov. Povzbudivé slová a správy počas akcie nám veľmi pomohli.
Ďakujeme 😊
🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️
A na záver jedna moja myšlienka: Je jedno či si bežec, šofér sprievodného vozidla, koordinátor na diaľku. Úlohy máte rozdielne, ale zážitky a cieľ máte spoločný. A o tom to celé je. O tíme a o rodine Pretekarys 😊
🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️
Ešte oficiálne výsledky tu: https://www.sportsofttiming.sk/sk/zavod/results/7780?rid=7212&eventid=1&genderid=1

Tags: Adam Kobela, Boris Ryban, Filip Kubík, Filip Šperka, Janik Nebus a Miloš Ryban, John Graham, Marek Šperka, Maroš Scholtz, Martin Zapalač, Miro Novák, Miroslav Jurčo
Veľká novinka v RTC
1. ročník Srdcia v pohybe prekonal očakávania